⏰ | Fredag 30 oktober 2020, klockan 19:00 — 23:00 |
📍 | Platensgatan 1, Linköping (Östergötlands län) |
⚠ | Dresscode finns. Föranmälan krävs. |
Du måste logga in för att kunna anmäla intresse.
Det har åter blivit dags att ses över en bit mat och något att dricka på Linköpings bästa krog. Vi har valt att köra vidare på Merwah av flera anledningar, främst för att de är så serviceminded och okomplicerade vad gäller bokningar. Sedan gillar vi miljön, den goda maten och det känns som att även ni gör så. Är du ny och nyfiken men inte känner någon är det bara att skriva en rad till oss pubvärdar så brukar vi kunna ses ca 30 minuter innan och du får lära känna oss. Tro oss när vi säger att det alltid, under de gånger vi har besökt eller arrangerat pubträffarna, har varit en mycket gemytlig atmosfär med högt i tak. Då vi vill att alla ska känna sig trygga på våra pubträffar vill vi att Ni har detta i åtanke: det man ser och hör på pubträffen stannar på pubträffen. För inte vidare till andra om vilka som har deltagit eller vad som har diskuterats. Diskretion är A och O. Dresscode: Med det menar vi inte att man behöver ta på sig den bästa feststassen men man kanske ska undvika att komma i trasiga jeans. Propert klädd samt hel & ren helt enkelt. Föranmälan: Merwah behöver veta ca en vecka innan hur många som kommer så deadline är söndagen den 25 oktober. Om ni planerar att ta med er någon, vänligen fyll i att ni deltar och skriv +1. Spontanitet är givetvis välkommet och man är fri att droppa in om man vill men observera att restaurangen inte kan garantera att det finns platser till alla. Välkomna Axa & Lorne |
Denna händelse är inställd
Du måste logga in för att kunna kommentera.
Pubträffen är därmed Inställd.
Restaurang Merwah har numera hemleverans av sitt utbud av maträtter via Wolt så vill man sponsra det som varit vårat stamställe under en längre tid är det ett bra sätt.
De kommer troligen att få det tufft den kommande tiden.
Hörde också de nya direktiven och stannar hemma.
Jag med stannar hemma..och hopppas verkligen att det inte blir så långvarigt..
Tom 19 nov gäller nya restriktioner...
https://www.krisinformation.se/nyheter/2020/oktober/skarpta-allmanna-rad-infors-i-stockholm-vastra-gotaland-och-ostergotland
Stannar hemma jag med.
Jag tycker det är fint att ni väljer att följa de nya direktiven!
Om man dyker upp spontant så finns det ett fåtal barstolar vid pelaren men platserna vid borden går till de första 20 anmälda. Vi kan inte tillåta några personer att stå vid borden på grund av regler för social distansering.
Som alltid gäller det att om ni får förhinder så ta bort er från Deltar-listan så snart som möjligt.
Tänk på att avhopp i sista minuten placerar både oss pubvärdar och restaurangen i en prekär situation.
Jag rekommenderar att ni går in på Merwah's hemsida och kollar deras Meny.
De är tacksamma om man kan numren på rätterna och det finns både smårätter och vanliga rätter.
Beställer man en vanlig rätt får man välja mellan pommes frites, ris, bulgur eller grillade grönsaker.
Välkomna!
Vi är därför i behov av att veta hur många som har tänkt delta i pubträffen kommande Fredag så vi har möjlighet att göra justeringar om detta blir nödvändigt.
Har ni tänkt att Delta vänligen fyll i detta senast Tisdag eftermiddag i Deltagarlistan. Har ni planerat att ta med er någon vänligen fyll i +1.
Eftersom pubträffen har legat uppe ett tag och några anmälde sig tidigt ber jag ni som har anmält er att ta bort er från Deltagarlistan om ni mot förmodan har ändrat er.
Väl mött på Fredag.
/Lorne
Jag kommer vara där, utan plus.
Precis där du just skrev.
Välkomna båda två.
Önskar Ni att få en mjukstart och möta pubvärden en halvtimme innan skickar ni ett PM till mig.
Tack :) Uppskattar erbjudandet, men jag vi tror kommer nog klara oss fint även utan mjukstart.
Observera att pubträffen är nu på Fredag, ej Lördag.
De flesta brukar äta men det är inget tvång.
Man kan bara ta något att dricka och umgås om man föredrar det.
Har du tänkt att Delta vänligen fyll i detta på Deltagarlistan.
You are welcome
Thank you.
Would appreciate if you added yourself to the Participate (Deltar) list.
Also if you would like to meet us hosts 30 minutes in advance please inform me of such in a DM.
Tack så mycket. Merwah är en trevlig Libanesisk restaurang med väldigt god mat och trevlig miljö.
Vi pubvärdar försöker få våra deltagare att trivas och nykomlingar att känna sig välkomna.
Tråkigt att du har en lång väg hit. Vi har våra pubträffar Fredagar var tredje vecka och skulle du ha möjligheten att komma till Linköping är du välkommen.
Jag ska tänka på det!! Wow! ❤️